Past Graduate School Award Winners

Student Award Winners

Outstanding Dissertation Award

2012

    Guillermo Blanc, Astronomy
    Chiyuma Elliott, American Studies
    Julio Cesar Postigo Mac Dowall, Geography

2013

    Nicholas Bacuez, French and Italian
    Nicholas Myklebust, English
    Jack Poulson

2015

    Benjamin Liebeskind, Ecology, Evolution and Behavior
    Paula Jo Yuma, Social Work
    Megan Andrews, English

2016

    Stephanie Jill Spielman, Ecology, Evolution and Behavior
    Daniel McCormack, Government
    Benjamin Breen, History

2017

    Mariam Okhovat, Ecology, Evolution and Behavior
    Jessica Ford, Communication Studies
    Carrie Andersen, American Studies

Outstanding Thesis/Report Award

2012

    Sarah Anne Murray, Radio-Television-Film

2013

    Russell Bush, Radio-Television-Film
    Mark Coddington, Journalism

2014

    Emily Freeman, Theatre and Dance
    Lady Adjepong, Sociology
    Qiyuan Liu, Marine Science

2015

    Rigoberto Ajcalon Choy, Latin American Studies
    Raymond Joseph Parrott, History

2016

    Yao-Lun Yang, Astronomy
    Megan Anne Nevels, Theatre and Dance

Outstanding Academic Employee

2012

    Hayriye Kayi Aydar, Middle Eastern Studies
    Maria Angelica Zapata, Curriculum and Instruction
    Tamer Saad Gabr Kaoud, Pharmacy

2013

    Abiola Aladapo, Pharmacy
    Farya Phillips, Social Work
    Carolyn YAschur, Journalism

2014

    Joshua Scacco, Communication Studies
    Nikolaos Vergos, Physics
    Kathleen McElroy, Journalism

2015

    Casey Hanson, Anthropology
    Karin Wachter, Social Work
    Dena Afasiabi, Middle Eastern Studies and Cultures

2016

    Rayna Harris, Cell and Molecular Biology
    Tee Tyler, Social Work
    Nkemakonam Egboga, Petroleum Engineering

2017

    Peter Kunze, RTF
    Lesley Willard, RTF

Professional Awards

Outstanding Alumnus Award

2012

    H. W. Brands, Ph.D., History

2013

    Mary Katherine Wakefiled, Ph.D., Nursing

2014

    Jeffrey L. Elman, Ph.D., Linguistics

2015

    Robert Plomin, Ph.D., Pscyhology
    John Gaddis, Ph.D., History

2016

    Joseph O'Neill, Public Affairs

Outstanding Graduate Teaching Award

2012

    Arumugam Manthriram, Ph.D., Mechanical Engineering

2013

    Ann Twinam, Ph.D., History

2014

    Thomas Pangle, Ph.D., Government

2015

    Joshua Gunn, Ph.D., Communication Studies

2016

    S. Natasha Beretvas, Ph.D., Educational Psychology

2017

    Katherine Arens, Ph.D., Germanic Studies

Outstanding Graduate Adviser

2012

    Desiderio Kovar, Ph.D., Materials Science and Engineering

2013

    Sheldon Ekland-Olson, Ph.D., Sociology

2014

    Elizabeth T. Gershoff, Ph.D., Human Development and Family Sciences

2015

    Paula Perlman, Ph.D., Classics

2016

    Charles Holahan, Ph.D., Psychology

2017

    Daniel Brinks, Ph.D., Government

Outstanding Graduate Coordinator

2012

    Marilyn Lehman, History

2013

    Stephanie Crouch, Pharmacy

2014

    Jennifer Tipton, Asian Studies

2015

    Sherry Melecki, Social Work

2016

    Philip Guerrero, Jackson School of Geosciences

2017

    Kate Baird, Chemical Engineering